у другу неділю вересня наша планета відзначає
Всесвітній день журавля?
У світі всього налічується близько 15 видів журавлів,
в Україні гніздяться сім з них.
Деякі види журавлів занесені до Червоної книги.
Вперше День журавля відзначили 2002 року в США.
Бажаючи врятувати зникаючий вид американського журавля, вчені-екологи підкладали його яйця в гнізда журавлів інших видів, які відправлялися на гніздування в безпечні місця. День, коли на гніздування відправився цілий виводок врятованих птахів, був оголошений новим екологічним святом, а журавель став символом організацій, що охороняють природу.
Святкування Всесвітнього Дня журавля збігається у часі із щорічними обліками журавлів. Саме свято в різних країнах супроводжується фестивалями, акціями, конкурсами та фотовиставками, присвяченими журавлям, а також екскурсіями на місця осінніх скупчень птахів, де взяти участь в їх підрахунку можуть усі бажаючі.
Журавель – природний артист – танцюрист. Навіщо природа наділила його таким талантом?
Що означає оте осіннє «кру-у-у»? Запрошуємо всіх до знайомства з журавлиним світом.
Строкате меню
До страв журавель не примхливий: упіймав жабку чи рибку – ось і обід, узрів ягідку чи листочок – на «десерт». Чого по сезону вдосталь, тим і харчується. Поле з недбало зібраним урожаєм для птаха, як скатертина – самобранка: горох, овес, пшениця – все йому до смаку.
Журавлині танці
Стрибок і пірует у повітрі, біг зигзагами, граціозний уклін – це вміє кожен журавель.
Вважається, що мовою танців він обирає собі пару. Однак, птахи танцюють не лише для того, щоб сподобатися обранцеві. Кожен рух означає певну емоцію: задоволення, неспокій, збудження. Така мова дуже виразна і зрозуміла журавлям так само, як і їхні звуки.
Очеретяна домівка
З трави, гілок та моху журавлі будують чимале гніздо: розведи руки – ось приблизно таке, а то й ширше. Оточене водою у заростях осоки та очерету журавлине гніздо заховане від ворогів: ведмедів, вовків та лисиць.
Грязева маска
Під час висиджування яєць журавлі схожі на пернатих чудовиськ: вони обмащуються мулом та болотом, щоб стати непомітними серед сіро-зелених трав. І це попри природну охайність: зазвичай птахи люблять довго й ретельно чистити своє пір’я. Маскуються не лише батьки – птахи, а й їхні яйця: зеленуватий камуфляж у руду плямку робить їх менш помітними для хижого ока.
Курликанська мова
У журавлиній мові багато різноманітних звуків. Гучний і різкий крик, чутний на відстані п’яти кілометрів, попереджує про небезпеку. А голосне «кр-р-р» означає: «Небезпека поруч. Негайно злітаємо!». Протяжне «кру-у-у» в осінньому небі – сигнал, який подається перед зльотом усієї зграї. Під час польоту птахи теж перемовляються.
Дорогою до вирію
Це перші пращури думали, що перелітні птахи зимують на чарівному небесному острові Вирій. Ми ж з вами знаємо, що мандрують вони до теплих південних земель. Летять журавлі на висоті до півтора кілометра, у потоках теплого повітря, що підіймається від землі. А якщо летіти доводиться проти вітру, журавлина зграя стає клином – так легше торувати повітряний бар’єр.
Почитай братику чи сестрічці книгу Анатолія Качана “Журавель щипав щавель”
Дізнайся більше про журавля та інших птахів
Спробуй зробити оригамі з Софійкою (11 років): як зробити літаючого журавля.
Залишити відповідь