Це свято має європейські «коріння», вперше він був проведений в Італії в 1990 році за ініціативи Асоціації італійських планетаріїв. Але, як відомо, першість створення апарату, подібного сучасному планетарію, належить німецьким ученим — в 1925 році в Єні на заводі Цейса був розроблений і побудований перший універсальний проекційний модуль «Планетарій».
Статус міжнародного День планетаріїв (Day of Planetaria) придбав в 1994 році, коли його підтримали французькі «храми астрономії». А вже через рік це свято стало відзначатися ще в шести країнах Європи: Бельгії, Чехії, Словаччині, Польщі, Україні та Росії.
Мета проведення цього свята — знайомство громадськості з діяльністю планетаріїв і пропаганда астрономічних знань. А місцями проведення, звичайно ж, є міські планетарії.
Слід зазначити, що дата святкування випадає на найближчу неділю до дня весняного рівнодення. До свого професійного свята багато планетаріїв намагаються приурочити прем’єри нових програм, організувати зустрічі з цікавими людьми і різноманітні конкурси та вікторини.
Перший в СРСР планетарій відкрився 5 листопада 1929 року в Москві.
Перший планетарій в Україні — Київський планетарій — відкрився 2 січня 1952 року за ініціативи професора Сергія Всехсвятського.
Залишити відповідь