День народження кросворду

Сьогодні, 21 грудня, свій День народження святкує цікава та корисна розвага — кросворд (у перекладі з англійської це слово означає «перетин слів»).

 Є кілька версій того, де і коли вони були винайдені, можливо, прототипи сучасних кросвордів. На звання батьківщини кросвордів претендують  Італія, Великобританія,  США та Південно-Африканська Республіка.

 При розкопках давнього поселення Корінум в 1868 році в Англії була знайдена плита з зображеним на неї малюнком, дуже схожим на кросворд. Знахідка датувалася III-IV століттями.
Жителі туманного Альбіону вважають, що перший cучасний кросворд з’явився в Англії. На їхню думку, перші кросворди друкувалися вже в середині XIX століття в лондонській газеті «Таймс», а першим автором гри був Майкл Девіс. Ці головоломки були дуже прості і призначалися в основному для дітей. Завдання полягало в наступному: заповнити літерами клітинки квадратів таким чином, щоб одне і те ж слово виходило і по горизонталі, і по вертикалу.

 Жителі США стверджують, що перший у світі кросворд був опублікований саме у них.  21 грудня 1913 року журналістом Артуром Уїнном був створений і опублікований у недільному номері газети «New York World»  перший сучасний кросворд (під назвою «ворд-крос», Word-cross). Кросворд Уінна мав 32 слова і  був складений у формі ромба.  Уїнн виконував завдання редактора газети – розробляв сімейну забаву до різдвяних свят. На допомогу прийшли дитячі спогади – «магічні квадрати». Таку головоломку загадував йому дідусь. Саме її модифікацією потішив читачів недільний додаток до газети New York World 21 грудня 1913 року.
Успіх новинка мала приголомшливий: читачі засипали редакцію листами. Його винахід так сподобалася читачам, що вони у своїх численних листах просили газету продовжити друкувати подібні завдання.

 Є ще одна  цiкава історія появи першого кросворду. На початку XX століття житель Південно-Африканської Республіки Віктор Орвілл, винний в автомобільній катастрофі, був засуджений до трьох років тюремного ув’язнення. У камері, де він сидів, підлога була вимощена кам’яними плитами, які представляли собою своєрідну сітку. Від нудьги він став заповнювати клітини буквами  слів. Потім це було перенесено на папір, а до слів підібрані визначення. Цюновинку схвалили йоготовариші . Тоді Орвілл відправив свій винахід поштою до редакції великої газети Кейптауна.

 Він назвав гру «Туди-сюди по квадратах». Редактор не відразу оцінив її, але його друзям гра так сподобалася, що вони весь вечір тільки й займалися відгадуванням слів, після чого редактор змушений був опублікувати кросворд: саме таку назву отримала гра до моменту виходу її автора на свободу. Кросворди почали друкувати інші газети і журнали, в результаті чого на рахунку Орвілла скупчилася пристойна сума гонорарів.

 Iталiя також претендує на право називатися батьківщиною кросворду. Щось подібне на кросворд було виявлено і на колоні в знаменитих Помпеях при розкопках 1936 року. Це творіння створювалося  в 79 році нашої ери і вражало тим, що щось подiне на кросворд могло читатися однаково зліва направо, справа наліво, зверху вниз і знизу вгору.

 Існує кілька різновидів кросворду:

 Сканворд (скандинавський кросворд)  – це один з найпопулярніших видів кросворду. Визначення слів даються в квадратиках прямо всередині сітки, а слова – відповіді вписують за напрямами, зазначеними стрілками.

 Японський кросворд  – особливий вид головоломки, в якому потрібно, базуючись на кодових числах-підказках, розгадати не слова, а зашифровану картинку.

 Угорський кросворд, або філворд.  При розгадуванні угорських кросвордів потрібно вписувати відповіді в сітку з розставленими літерами. Точніше, не вписувати, а викреслювати. Це дуже схоже на англійський кросворд, але є дві принципові відмінності – слова зазвичай згинаються як змії, а кожна буква не може належати двом або більшій кількості слів.

 Чайнворд  – батько лінійного кросворду; вид кросвордів, зручних для складання, але незручних для розгадування. Сіткою в ньому служать лінійні клітини (квадратики), накреслені в будь-якій геометричній формі.

 Кейворд (ключворд)  – популярний за кордоном різновид кросворду – лінгвістичної задачі. У кожну клітину кросворду внесено число, що заміняє букву. Одним і тим же буквам відповідають одні і ті ж числа. Іноді до кросворду додається табличка з цифрами, для вписування вже відгаданих букв. Букви або слова – ключі даються в табличці або в самому кросворді.

 Човник  – клітиннi вертикалі даються послідовно, а сітка заповнюється відповідно з напрямками стрілок. Розділових перегородок або клітин в сітці немає, слова на наступний рядок або стовпець не переносяться. Для підказок у дужках може даватися кількість літер у слові-відповіді. Також важливою відмінністю є те, що остання літера слова не є першою буквою наступного.

 Діворд (дуаль)  – поле діворду являє собою звичайну кросвордну сітку, кожна клітина якої вже містить два варіанти літери, які можуть в ній стояти. Завдання гравця – вибрати з двох запропонованих варіантів букви одну так, щоб сітка виявилася заповнена значущими пересічними словами (як у кросворді). Іноді в діворд спочатку вписується готове слово-ключ.

 Американський (кріс-крос)  – поруч з сіткою кросворду знаходяться слова, які потрібно вписати в сітку, іноді дається підказка – у сітку вже вписані деякі слова або букви.

 Естонський кросворд  – слова в цьому кросворді розділені не блоками, а потовщеними сторонами клітин, в яких розташовані букви. В англомовних виданнях цей варіант називається «кросворд з перегородками».

Цікаві факти про кросворди:

  • Найбільший кросворд світу, який був опублікований, склав Роберт Трюко з Квебека (Канада). 82951 клітка і 25614 слів.
  • Максимальну кількість кросвордів склав Андріан Белл. З січня 1930 до своєї кончини в 1980 році він надіслав у газету «Таймс» 4 520 кросвордів.
  • Найпродуктивнішим упорядником кросвордів на сьогоднішній день є Роджер Ф. Сквайерс. Він «виробляє» щотижня 35 публікованих завдань.
  • У травні 1966 лондонська газета «Таймс» отримала лист від жінки з острова Фіджі, що повідомила, що їй тільки що вдалося вирішити Кросворд 673 у випуску газети від 4 квітня 1932 Таким чином, максимально витрачений час на розгадку кросворду становить 34 роки.
  • Мінімальний час на вирішення кросворду з газети «Таймс» – 3 хвилини 45 секунд – затратив в ході змагання, організованого радіопрограмою ВВС «Сегодня», 43-річний англієць Ройне Дін в грудні 1970 року.
  • На сьогодні перше місце серед укладачів кросвордів займає Роже Боукарт з бельгійського міста Брюгге. Своє 65-річчя він відзначив тим , що запропонував для книги рекордів Гіннесса найбільший у світі кросворд довжиною 31 метр і шириною 53 сантиметри, який містив 50 400 слів. На складання кросворду пішло чотири роки. Тільки питання до нього зайняли 2734 сторінки.

 Розгадування кросвордів  приносить неабияку користь. По-перше, розвиває інтелектульно, по-друге, допомагає удосконалити навички обчислень, перевірити свої знання, зокрема з математики, розширити кругозір. Та й, просто, це цікаве проведення дозвілля.

Рубрика: Арка новин
Вы можете следить за ответами к этой записи через RSS.
Вы можете оставить отзыв или трекбек со своего сайта.

Залишити відповідь

HTML: Вы можете использовать следующие теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(обязательно)

(по желанию)

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.