Добрий день, мої улюблені читачі блогу про здоров’я. Сьогодні я розповім вам про овоч, який готують як фрукт. Думаю, ви вже про нього чули, його називають – ревінь.
Ревінь – багаторічна рослина сімейства Гречані. Має овоч велике листя і товсті м’ясисті черешки червоного кольору. Стебло рослини може досягати до 3-х м у висоту. Батьківщиною ревеню прийнято вважати Тибет і Китай.
В ревені міститься маса корисних елементів: пектини, мінеральні речовини (серед них фосфор і залізо), ряд вітамінів (C, P і інші), органічні кислоти (лимонна, бурштинова, щавлева).
В їжу в основному вживають черешки ревеню – вони ж мають досить корисні властивості. Так, ревінь – багате джерело харчових волокон. Невипадково продукти з ревеню рекомендують застосовувати для поліпшення апетиту, при різних порушеннях обміну речовин (ревінь сприяє нормалізації роботи кишечника). Благотворно впливає ця рослина і на серцево-судинну систему. Завдяки бурштиновій кислоті зміцнюється серцевий м’яз, зменшується ризик інсульту.
Через протизапальні і антибактеріальні властивості ревеню його широко застосовують як компрес при невеликих пораненнях. Компреси з ревеню та оцту також радять прикладати до синців і ударів.
Стане в нагоді ця рослина і при інфекційних захворюваннях: вітамін С перешкоджає їх виникненню, оберігає від застуд і в цілому підтримує тонус організму.
Також ревінь радять приймати як зміцнювальний засіб при туберкульозі.
Вважається, що в ревені міститься навіть більше заліза і магнію, ніж в яблуках. Вживання його в їжу сприяє здоровому сну, а також благотворно впливає на нервову систему, зміцнюючи її. Цю рослину не випадково полюбляють спортсмени: через високий вміст магнію вона сприяє нарощуванню м’язової маси.
Ревінь застосовують при застої жовчі, проблемах з сечовим міхуром, запаленнях шлунку або кишечника, здутті, запорах, підвищеному газоутворенні. Корисний ревінь і при анемії.
Варто пам’ятати, що крім позитивних властивостей, ревінь може завдати шкоди організму. Якщо ви раніше ніколи не вживали цю рослину в їжу, то обов’язково стежте за реакцією свого організму, так як щавлева кислота, яка міститься в черешках, може завдати серйозної шкоди.
Треба відмовитися від вживання ревеню людям з цукровим діабетом, ревматизмом, подагрою, кровотечею в шлунку і кишечнику. Зменшити кількість споживання або взагалі відмовитися від рослини потрібно людям з гемороєм, який супроводжується кровотечею.
Ось і підійшла до кінця моя розповідь про корисні і лікувальні властивості ревеню. Сподіваюся, вам сподобалася ця стаття. На цьому я з вами прощаюся, до нових зустрічей на сторінках блогу про здоров’я!
Залишити відповідь